Jak nahradit plavecký trénink

Ahoj naši sportovci a kamarádi,

situace je taková jaká je a nám nezbývá nic jiného než se smířit s realitou. Nejsme jediní, které to postihlo. Pojďme se společně pokusit o to využít čas který nastal a zkusit minimalizovat ztráty které můžou nastat.

1. kontakt s vodou

Je pravdou, že kontakt s vodou se nedá ničím nahradit. Ovšem platí i to, že můžete a také byste měli alespoň stále simulovat plavecké pohyby. Pro velkou většinu z nás je kraul hlavní plavecký způsob, proto jsou důležití hlavně střídavé pohyby horních končetin. Ozkoušené jsou plavecké gumy, které používáme i při společných trénincích. Tahání gum by mělo být nicméně mnohem intenzivnější, než provádíme po tréninku.

Příklad – 20 x 45s + 30s odpočinkem, minimálně 4x týdně

2. trénink na suchu
Vaše vytrvalost se nevytratí, nebojte se, ale je dobré ji udržovat jakoukoliv aerobní aktivitou. (běh, kolo, brusle). Dále nezapomínejte na procvičování a udržování svalů potřebných pro plavání (paže, ramena, trup). Činky a posilovací stroje lze nahradit i doma (cvičení s vlastní vahou, posilovaní s odporem ve dvojicích, posilování paží (zejména trojhlavý sval pažní) -napuštění láhve s vodou či pískem atd..

Trup – core cvičení na zpevňování hlubokého stabilizačního systému by nemělo chybět v žádném vašem tréninku.

3. protažení
Ve spěchu mezi tréninky a prací obvykle nemáte dostatek času věnovat se neoblíbenému a zatracovanému protahování, které je ale k vašemu údivu nad očekávání důležité a účinné.
Pojďme tedy zkusit se tomu věnovat. Nyní když je čas a prostor pro zlepšení. Ukázku cviku asi není potřeba připomínat (případně je spousta cvičení na youtube). Jediné připomenutí je - nespěchejte. Dejte čas každé protahované partii, snažte se dýchat proti tlaku.

Zatím nedokážeme predikovat, jak dopadne nadcházející triatlonová sezóna. Všichni si přejeme, abychom se dostali co nejdříve zpátky do vody, ale zatím je vše otevřené. Navazující tréninkový plán budeme určitě upravovat a veškeré informace a plány se k vám určitě včas dostanou. Nyní nezapomínejme, že vaše zdraví je na prvním místě.

Pokud by si někdo nevěděl s něčím rady nebo by potřeboval detailnější popisy cviků, napište nám. Jsme tu pro vás a jsme jeden velký team. Team BeTri.

Všem přejeme silné zdraví vám a celé rodině

Za celý team BeTri

Honza

Článek zobrazen 1211x